Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
System Przeciwpożarowy
13-02-2015, 10:23
Post: #1
System Przeciwpożarowy
Witam!
Wczoraj koło godziny 16:40 włączył się system przeciw pożarowy w 122.

Pomijając fakt że spieszyłem się z dzieckiem do lekarza Nałożyło się kilka przypadków opisze:

1. Ciąg siła wentylatorów była tak duża że ciężko było otworzyć drzwi przejściowe pomiędzy windą, a mieszkaniem - dlaczego to pisze bo osoba starsza czy dziecko nie ma drogi ucieczki nie otworzyła by samodzielnie tych drzwi (przykład z wczoraj w trakcie działania sys. oddymiania kobieta koło 50-tki z dzieckiem bez pomocy nie była wstanie ich otworzyć)

2.W trakcie działania alarmu Windy nie działają. czy tak ma być?

3. Chce wyjechać samochodem z Garażu -nie da się! Nie działa Brama!
Po jakiś paru minutach jak system alarmowy bądź co bądź oddymiania został wyłączony można było wyjechać.

4. Pewnie już JS. nas nie wybroni i zapłacimy za to.

Na pewno cos nie działa poprawnie. Podejrzewam że brama nie Zacieła się akurat wtedy i się nie odblokowała jak się system wyłączył.

Obserwowałem tylko Jak Straż manewrowała spokojnie bo nie widzieli nigdzie ognia. W przypadku pożaru zapewne było by inaczej. Samochody parkujące w niedozwolonych miejscach ewidentnie im przeszkadzały.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-02-2015, 11:23
Post: #2
RE: System Przeciwpożarowy
Zdjęcia z manewrowania straży pożarnej miedzy zaparkowanymi samochodami na chodniku są na forum bloku 122b, tematy do poruszenia na zebraniu wspólnoty...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-02-2015, 13:38
Post: #3
RE: System Przeciwpożarowy
Normalną rzeczą są niedziałające windy w przypadku pożaru czy samego alarmu pożarowego, regulują to przepisy przeciwpożarowe. Nie wiem natomiast jak jest z bramą garażową, ale pewno podobnie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-02-2015, 14:35
Post: #4
RE: System Przeciwpożarowy
(13-02-2015 13:38)bergkamp napisał(a):  Normalną rzeczą są niedziałające windy w przypadku pożaru czy samego alarmu pożarowego, regulują to przepisy przeciwpożarowe. Nie wiem natomiast jak jest z bramą garażową, ale pewno podobnie.

co do wind ok, nie znam się na przepisach ale w razie pożaru raczej nie powinno tak być że brama garażowa się nie otworzy bo to nie ma sensu to jest tez jakas droga ucieczki
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-02-2015, 19:47
Post: #5
RE: System Przeciwpożarowy
Co do bramy, to rzeczywiście wydaje się to nielogiczne, jak niby wtedy wyprowadzić pojazd w sytuacji prawdziwego pożaru? Albo gdyby pożar miał miejsce w garażu, to strażacy mieliby ciągnąć wąż przez drzwi wejściowe, klatkę i dopiero wtedy do garażu? To bez sensu. Pomyślałbym, że chodzi o ograniczenie dopływu tlenu do garażu i szybsze wyciągnięcie dymu wentylacją, ale przecież brama nie jest szczelna, tylko ażurowa, z siatką, więc powietrze i tak wpuszcza.

Jeśli chodzi o drzwi, to niestety wynika to z ruchu powietrza i różnicy ciśnień oraz jak najskuteczniejszym oddymieniem, więc nie sądzę by coś dało się zmienić. Ponadto ma to utrudnić ryzyko pozostawienia, bądź co bądź przeciwpożarowych drzwi, choćby niedomkniętymi, żeby ograniczyć pożar.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-02-2015, 20:31
Post: #6
RE: System Przeciwpożarowy
Witam,
Niestety rampa garażowa nie jest drogą ewakuacyjną jeżeli przekracza nachylenie 8% i nie ma wydzielonego chodnika. Z garażu należy ewakuować się klatką schodową. Przepisy nie przewidują ratowania samochodów, tylko chronienie życia ludzkiego. Tak samo windy przy ewakuacji powinny zjechać na parter, a klatka schodowa jest drogą ewakuacyjną.
Przepisy nie zawsze są logiczne... tak samo jak usłyszałam ostatnio od dewelopera ( nie BUMA ) , że nie projektujemy mieszkań, by ludziom dobrze się żyło, tylko po to żeby je sprzedać ;\.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-02-2015, 07:00
Post: #7
RE: System Przeciwpożarowy
Wszystko sie zgadza tylko ta brama garazowa jest zastanawiajaca. Mam w firmie identyczna centrale przeciw pozarowa nawet wczoraj zartowalem z Panem Skrzyniarzem ze moge pomoc w ustawieniach i u mnie jak robimy wymuszane cwiczenia pozarowe (na szczescie) to automatycznie otwieraja sie wszystkie bramy i drzwi. Takich bram jak nasza mam 4 i wszystkie podczas alarmu ida do gory rownoczesnie. Natomiast faktycznie Kinga ma racje ze ostatnia rzecza o jakiej bym pomyslal podczas pozaru to ratowanie auta;-)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-02-2015, 10:18
Post: #8
RE: System Przeciwpożarowy
(14-02-2015 07:00)Melman napisał(a):  Natomiast faktycznie Kinga ma racje ze ostatnia rzecza o jakiej bym pomyslal podczas pozaru to ratowanie auta;-)

Nie chodzi o ratowanie samochodów; rowerów z Piwnic czy słoików z ogórkami w zalewie babcinej -Tylko Życia !
Wychodzi na to że jak by był pożar na klatce schodowej , a jest się w garażu to pozostaje tylko Taran Samochodem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-02-2015, 13:35
Post: #9
RE: System Przeciwpożarowy
Proszę, sprawdźcie w swoich scenariuszach pożarowych, czy jest coś napisane o otwieraniu bramy garażowej. Nasz nie obejmuje rampy, więc nie mam jak sprawdzić.

GREM możemy sobie tak dyskutować godzinami, czy powinna się otworzyć czy nie, ale o tym decydują tylko i wyłącznie rzeczoznawcy p.poż, którzy nie biorą żadnej odpowiedzialności za swoje opinie ( nie chcą się podpisywać pod swoim opisem do projektu budowlanego ) . Do tego ostatnio uchwalili zarządzenie,w którym rzeczoznawca odbierający budynek, może podważyć rozwiązania przyjęte przez rzeczoznawcę opiniującego projekt budowlany.

Taka jest niestety Polska biurokracja.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-02-2015, 16:24 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-02-2015 16:27 przez Mikki.)
Post: #10
RE: System Przeciwpożarowy
Miejsca ktore sa przeznaczone do manewrowania wozow strazackich niestety sa zajete przez parkujace samochody a wozy strazackie w trakcie akcji musialy wycofywac na wstecznym biegu ;-) Ciekawa sprawa ;-) Pomijajac fakt ze auta nagminnie rowniez parkuja z prawej strony wyjazdu z bramy ( widoczne na zdjeciu Renault Clio ) co znacznie ogranicza widocznosc aut nadjezdzajacych z prawej strony...


Załączone pliki Miniatury
   
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości